Klubaften: Skovshoved Havns historie

Der har ligget havn i Skovshoved i næsten 150 år. Den havn, som åbner dørerne endeligt i maj måned, er version 3 af havnen. Men hvad lå der før? Hvorfor gik vi fra at være et fiskerleje til en moderne lystbådehavn? 

Alle disse spørgsmål - og mange flere - kan I få besvaret, når vi onsdag d. 18. maj har klubaften. Her får vi besøg af Flemming Noes-Rasmussen, som er formand for Gentofte Lokalhistoriske Forening, og formentlig er den mand der ved mest om Skovshoved Havns historie. Han vil holde et times foredrag for klubbens medlemmer og herefter invitere på en gåtur rundt i havnen, for at vise de spor af de to tidligere havne, der stadig er der. 

Så selvom sejlsæsonen egentlig er gået i gang, så håber vi at I har lyst til en aften mere på land.

Det foregår i klublokalet i restauranten onsdag d. 18. maj kl. 19-20.30.

Skovshoved Havn luftfoto 230

Vi er flere der mødes til spisning inden - husk tilmelding direkte til restauranten.

 

Vi glæder os til se så mange som muligt af jer. 

 

 

 

/Jon Møgelhøj

Go to top