En lidt atypisk standerhejsning i Skovshoved Sejlklub

Forårets komme kan ses på mange måder på en havn. Når klargøringslydene lyder fra pladsen bag Nordbjærgs værft, når havnen langsomt men sikkert fyldes op igen af både og når sejlklubberne sætter standeren på deres flagmast.

Søndag d. 24. April 2016 blev SKS-standeren sat for sejlklubbens 94. sæson. Cirka 80 medlemmer var mødt frem for at markere denne tradition – og mange tak for jeres deltagelse i denne vigtige tradition.

I år var det dog en lidt atypisk standerhejsning i Skovshoved. Ja, flaget kom til tops, formanden holdt sin forårstale, hovmesteren diskede op med sildebord og medlemmerne fik en chance for at hilse på hinanden efter en lang omgang vinterhi (for de fleste – der har trods alt været stor aktivitet i nogle af klubbens afdelinger, ligesom vores vinterforedrag om Runa trak mange mennesker til klubben i februar). Men i år var det en standerhejsning uden flagmast (!). Da vores flagmast er ved at blive renoveret, så den kan holde mange år endnu, måtte klubbens medlemmer nøjes med at se standeren gå til tops på Sejlerhusets lille flagstang samt Dannebrog på den store flagstang på Flagmolen. Desuden må man efter de sidste par års standerhejsninger også sige, at dejligt varmt forårsvejr efterhånden også er en tradition – den holdt også i år. Men også kun lige for regnen kom, da vi havde sat os til sildebordet. 

Standerhejsning 2016
Standeren til tops på Sejlerhuset.

 

Tekst og foto af Jon Møgelhøj

Go to top