Standerhejsning 2017: nu med hagl!

Foråret lader vente på sig. Normalt er standerhejsningen en sikker garant for godt vejr (eller omvendt), og vi har for vane at være begunstiget af blå himmel, sol og lune vinde.

I år faldt standerhejsningen den 23. april - som så ofte første weekend efter påsken. Og alligevel blev formandens tale afbrudt af hagl, så vi måtte rykke indenfor. Herefter var der dog kortere afstand til Hovmesterens formidable sildebord.

På billedet sørger Lars Nordbjærg for at talepapiret ikke blev vådt. For dem, der gik glip af specielt omtalen af sæsonens Windsurfing-initiativ pga. vejrlig eller andet, er talen vedhæftet under fotoet.

17991866 10155214516244476 4830198167643440057 n

 

Standerhejsning SKS 2017

Vi har i det forløbne år (efter vores bedste viden) måttet sande, at flere af vores kære SKS medlemmer er gået bort:

-          Povl Elvstrøm som var Æresmedlem af SKS

-          Steffen Hjermind

-          Jørgen Gorm Hansen

Jeg skal derfor bede alle i stilhed at vise dem ære. Æret være deres minde

//

Jeg har de sidste 2 år kunnet omtale havnens snarlige færdiggørelse. Også i år, for i løbet af de kommende måneder bliver den sidste forbedring (eller om-ombygning) af jollerampen på plads. Kommunen valgte at sætte opgaven i udbud, og så ved vi alle, hvor lang tid det tager... Men nu er Tjott endelig som tidligere lovet klar til at forlænge rampen og udføre den øvrige sidste finish.

Trailerrampen i syd er nu råstøbt og bliver snart færdig med en korrekt hældning. Denne gang med bomme til betaling, så de mange eksterne sejlere kommer til at bidrage til havnens drift.

Benzinmolen lever endelig op til sit navn. Med en stor indsats i havnebestyrelsen har Ole Dan Jensen formået at vi nu har salg af både benzin og diesel.

I Sejlcenteret er der stadig medlemsfremgang og vi er på to år vokset til det dobbelte med nu 140 aktive medlemmer i afdelingen og stadig nye på vej ind på venteliste.

Med de vækstrater har vi også de seneste år været gennem en transformation fra en traditionel sejlerskole til et egentlig voksensejlcenter – kom ind, vær med, og sejl! I denne transformationsproces har fokus været på at skabe nye aktiviteter i form af kapsejladstræning, Laserjollesejlads og Hobiesejlads for voksne.

Vi kan så konstatere, at denne vækst har været lidt på bekostning af de gamle dyder, hvor struktureret undervisning leder nye sejlere til at blive gode sømænd via undervisningstrin om man ønsker det gennem 6 sæsoner.

Fra i år, og med en næsten fyldt sejlplan på vores 6 M28, 2 Albin, 3 Hobier og 4 Laserjoller, vil vi med ny undervisningsstruktur sætte en mere stringent og klar retning for at stige i graderne.

Vi har indkøbt et antal instruktørhåndbøger og undervisningssæt fra Dansk Sejlunion, som vil give gennemsigtighed i, hvad der kræves til sæsonens udfordringer. Initiativet får tilmed ros af de erfarne medlemmer, der har gennemgået materialet med Sejlcenter­repræsentanter og Jan Schlüter.

Og igen i vinter har vi gennemført undervisning i navigation og teoretisk Duelighed, så disse sejlere er klar til de praktiske øvelser på vandet.

Vi får efter flere års tilløb Windsurfing i gang i denne sæson. 3 anvendelige brædder er ved utrættelig indsats lokaliseret til en fornuftig pris, og med mast, sejl og flere frivillige, der lægger deres brædder herned – eller rettere over i de skure, der står klar til os lige nord herfor – kommer Windsurfing og forhåbentlig SUP i gang med tilbud til nuværende og nye medlemmer. Læs snart mere på hjemmesiden og andre nyhedskanaler.

I klubbens afdeling for eventsejlads for firmaer – Sailing Concept – får vi her hvor foråret kan mærkes konstant nye forespørgsler om VIP-sejlarrangementer. Som vi berettede på Generalforsamlingen har vi ændret strukturen for salg til variabel omkostning tilpasset omsætning og dermed indtjening.

Stævnesæsonen starter nu - lige om lidt har vi SIF Skovser Cup, hvor vi er glade for at have fået Peter SiF tilbage som sponsor, som navnet på stævnet jo så igen indikerer. Efter sommeren er det et stort DM for ungdom, som er lagt i den ene af de weekender, vi igen afholder finalestævnet i Sejlsportsligaen her i Skovshoved. Det er nu tredje gang, at vi er blevet tildelt denne opgave, så Ligaforeningen må jo mene vi magter det til perfektion. Godt nok var havnen under ombygning første gang, så 1. division sejlede fra Langelinje, men med de mange bådklasser – og i år udover DM for ungdom også flerskrogsbåde – får vi igen her fra første parket mulighed for at se finalekampen mellem Danmarks bedste besætninger i to weekender. Vi hepper igen i år på Lars Nordbjærg med besætning.

Til begge disse weekender afhænger successen for stævnets afvikling naturligvis af, at vi kan mobilisere så mange frivillige til det, som Jan kalder ’festen i festen’: at det er hyggeligt og sjovt at arbejde sammen med andre sejlervenner i de dage stævnet varer, om det så er ved en linjebåd på vandet, eller om man står for landsiden og forplejning eller anden logistik.

Jan har lange lister med mange spændende opgaver – meld jer og få en sjov tjans. Det var brandhyggeligt sidste år i nogle skønne septemberdage.

Runa er næsten klar til søsætning nede på værftet. Interesserede, der vil sejle i Danmarks ældste sejlbåd henvender sig til Peter SIF Nielsen eller Jan Schlüter, såfremt man har ønsker om at bidrage som fører, som gast, eller som en del af det crew, der skal vedligeholde Runa. Peter og jeg drøfter igen i år dato for et snarligt møde for de interesserede.

Så sæsonen er i den grad i gang: næste weekend lægger vi hårdt ud med socialt samvær i Sejlcenteret med det traditionelle ’Styrbord/bagbord-arrangement’: her lærer nye og erfarne sejlere hinanden at kende ved sejlads, opgaver og grill-fest om aftenen. De sidste par års ’Friday Night Sailing’ og flere nye medlemmers øvrige sociale initiativer såsom Frokost på Flakfortet om et par uger griber om sig. Om arrangementerne er planlagt eller opstår ad-hoc er disse med til at skabe fornyelse og tilhørsforhold.

Min egen besætning af nybegyndere fra sidste sæson udtalte, at de ikke på nogen måde havde regnet med, at de ville blive indrulleret i så mange sjove oplevelser ud over den ugentlige træningssejlads. Find på noget nyt, og hold fast i det, der virker, og hvor vi kan finde nogle, der gider hjælpe med til at arrangere.

Klubben fylder til efteråret 95 år, og der har igennem denne lange årrække helt sikkert været mange ændringer i hvad der er ’fast tradition’.

Jeg gentager min tidligere appel

Vi møder stadig nye sejlere på havnen, som ikke er SKS-medlemmer. Fortæl de nye sejlere I ser, hvorfor vi stadig synes det er relevant at være medlem af den 95 år gamle klub SKS. Fortæl de nye, at deres børn da skal begynde at sejle en-mands eller to-mands joller, kølbåd, hobie – alt efter lyst og temperament – og så tage duelighedsbevis. Fortæl, at den anden ægtefælle også vil have godt af et duelighedsbevis og at med familiemedlemsskaber opnår man rabat. Vis de nye vejen til kontoret, så de kan melde sig ind hos Jan og Rikke.

Som selv om vi allerede har haft en pæn medlemsfremgang de seneste år, er der mange flere sejlere på Skovshoved Havn, der skal overbevises om, at SKS er et godt sted at samles om vores fælles interesse. Før stolt klubstanderen og vis, at vi er sammen i en god klub.

Hvis der er noget, I gerne vil se klubben gør for sejlere, så kom frem med ideen, og hjælp også gerne med. Vi har stadig brug for flere til at løfte de opgaver, der gør klubben til et aktivt sted for alle sejlinteresserede. Husk: Klubben er medlemmerne – medlemmerne er klubben.

Og med dette bon-mot nærmer vi os afslutningen

Lige om lidt vil vi sætte standeren og efterfølgende gå ind og nyde Hovmester Pers sildebord. Den første sæson i 2016 med Per ved roret i kabyssen har været en positiv oplevelse og med mange nye tiltag. Glæd jer til den kommende sæson, hvor det hele også er kørt mere ind med et godt mix af erfarent og nyt personale.

Så vil jeg afslutte med en tak for jeres opmærksomhed og bede jer råbe et trefoldigt leve for Skovshoved Sejlklub og Dansk Sejlsport.

S-K-S

Go to top