JUBI-Sejlads i strålende solskin

JUBI-sejladsen er Skovshoved Sejlklubs traditionsrige klubsejlads for klubbens kølbådssejlere. Navnet er en forkortelse af ”jubilæum”, da sejladsen altid sejles på den lørdag der er tættest på sejlklubbens fødselsdag. Der kæmpes om at få sit navn graveret i den evigt vandrende Erik Aagaard-mindepokal. Erik Aagaard var Skovshoved Sejlklubs formand fra 1960 til 1975, og var i den grad med til at sætte SKS på Danmarkskortet blandt andet gennem sit aktive arbejde i Dansk Sejlunion. Pokalen står fremme i klubhuset, hvor der står indgraveret navne på samtlige vindere fra 1970 og fremefter.

JUBI-sejladsen sejles på ”omvendt handikap” efter SKS-mål. Det betyder at alle både får beregnet et starttid, som gerne skulle betyde at alle går i mål næsten samtidig og målgangen derfor kan gå hen og blive rigtig spændende.

Og ganske rigtigt – også 2015-udgaven af JUBI-sejladsen var med spændende målgang, hvor under et minut adskilte de to forreste både. Før vi nåede til afslutningen havde alle medlemmer spist morgenmad i Sejlerhuset samt sejlet den ca. to timer lange sejlads på udlagte mærker lige nord for Skovshoved. Trods det laveste deltagerantal til JUBI-sejladsen i mange år, så var det en sejlads med tæt kamp og flere gange måtte ord som ”overlap” og ”plads ved mærket” råbes højt på banen, da mærkerundingerne var så tætte.

Resultatet af årets sejlads, som blev sejlet i anledning af SKS’ 93-års fødselsdag, blev at et nyt navn kan blive graveret i pokalen. For i en Langø sejlede Peter Rosenbeck Mortensen og besætning fra resten af feltet – og Jakob Zarp, som ellers har vundet de sidste fire år i træk (samt tilbage i 2007) i sin knarr, måtte abdicere fra JUBI-tronen.

Placering Skipper Bådtype Bådnavn/Sejlnr.
1 Peter Rosenbeck Mortensen Langø DEN-6, ”Neglfar”
2 Jan Peter Andersen DS37 5
3 Lea Gedbjerg Frost DS37 2
4 Lars Marqvart DS37 4
5 Camilla Juelsbjerg DS37 6
6 Martin Mellerup DS37 3
7 Jan Schlüter CB66 DEN-151, ”Cheval Blanc”
8 Jakob Zarp Knarr OD-118, ”Pi”
DNS Mikkel Thomsen Bavaria33 Poseidon

Alle kølbådssejlende SKS’ere kan allerede nu sætte kryds i kalenderen – næste års JUBI-sejlads er planlagt til lørdag d. 20. august. Vi håber at mange har lyst til at være med og vi glæder os til at se jer.

jubi 15 billede 3

Lækkert vejr på Øresund... 

jubi 15 billede 5

Der var trængsel ved mærkerne...

jubi 15 billede2

Jan Schlüter kunne også lokkes ud af kontoret for at lufte CB66'eren...

jubi 15 billed12. pladsen gik til JP Andersen, som i dagens anledning havde lånt en DS37'er. 

jubi 15 billede 4

Dagens hurtigste båd - Langø'en "Naglfar"

jubi vindere15

Årets vindere med "Erik Aagaards Mindepokal".

 

 

 

Tekst og billeder af Jon Møgelhøj

Go to top