SEJLSPORTSLIGAEN: SKS viser gode takter i Thisted

Liga Thisted 1

Tredje afdeling af Sejlsportsligaen er i weekenden blevet sejlet i Thisted i Nordvestjylland. Skovshoved stillede med Lars Nordbjærg, Jakob Groth, Philip Lyngbek og Frederik Rask. 

Liga Thisted holdbillede

Det blev til et stævne, hvor SKS-holdet fik vist gode takter, men alligevel blev det ikke til et topresultat. Særligt søndag var en god dag. Her fik holdet flere førstepladser i hus, men grundet nogle dårlige sejladser tidligere på ugen, var det ikke helt nok til en plads i "Final 6". Det var dog rigtigt tæt på. Inden sidste sejlads, som SKS-holdet vandt, så det ud til at blive årets første F6-finalesejlads. Det krævede dog at Aarhus eller Kerteminde smed point i deres sidste indledende sejlads - og det skete desværre ikke. 
Skovshoved endte dermed på 7. pladsen til stævnet - lige præcis uden for "Final 6" - men til gengæld så meget bedre end Roskilde, at vi nu ligger nr. 8 samlet i ligaen. 

Stævnet blev i øvrigt vundet af Frederikshavn, som har lagt sig i spidsen af ligaen.

Klik her for at se hele ligastillingen.

Liga Thisted 3

Sejladsen på Limfjorden viste, at vores hold kan være med der hvor det er sjovt. Med et lidt højere bundniveau, så blander vi os i toppen igen. Det håber vi sker, når sidste afdeling af ligaen sejles på hjemmebanen i Skovshoved d. 16.-18. september. Vi håber at se mange glade skovsere - både på hjælperfronten, men også heppende på Nordmolen, når vi sejler ligasejlads igen.

Liga Thisted 2

Tekst af Jon Møgelhøj, SKS - Billeder af Flemming Ø. Pedersen, Dansk Sejlunion.

Go to top