SKS' ligahold på podiet i Brejning

liga brejning

Anden afdeling af Sejlsportsligaen 2017 blev i weekenden d. 17.-18. juni sejlet ud for Brejning Lystbådehavn i Vejle Fjord. Her havde Skovshoveds skipper Lars Nordbjærg igen følgeskab af Peter Lang, Jakob Groth og Philip Lyngbek, ganske som ved første ligastævne i sæsonen.

Gennem hele stævnet i Brejning blandede Skovshoveds hold sig i topstriden. Godt nok viste det sig hurtigt at de unge sejlere fra Furesøen nok ville tage sig af førstepladsen, men kampen om de andre podiepladser blev en kamp imellem vores hold fra Skovshoved og de forsvarende mestre fra Frederikshavn. Det så længe ud til at vi ville trække det længste strå, men efter en lang serie med førstepladser måtte vi afgive 2. pladsen til Frederikshavn, da sidste sejlads blev under den gode standard holdet ellers havde sat på fjorden ved Vejle. 

Ligaholdet ender derfor som 3'er i stævnet, og ligger også 3'er i ligaen samlet - kun et point efter Kerteminde på 2. pladsen. 

 

lars nordbjærg
Lars Nordbjærg endnu en gang i front for vores ligahold - og helt med fremme forrest i stillingen. 

Go to top